2/6/2011 - 21:38

Outlook Festival Launch Party

Na červen tu máme událost, kterou jen tak nikdo neočekával. Byli jsme osloveni, abychom uspořádali oficiální warm up party v Praze pro stále větší a věhlasnější festival Outlook, který se v současnosti stává jednou ze zásadních událostí bassové a soundsystémové kultury v Evropě. Místo, kde se setkává tradiční přístup původní UK roots scény fungující již od 80. let s nejnovějšími formami, které se aktuálně na poli taneční a experimentální hudby dějí. Nejinak tomu bude i na pražské launch party v klubu Cross, kde se ukáže sestava rozhodně různorodá. Kromě Jacka Sparrowa, kterého jsme měli tu čest přivítat už předloni a kterému letos vyšlo výborné album Circadian, se nám představí u nás dlouho očekávaný mistr nad mistry, Brit indického původu - Kromestar, kterého podpoří jeho dvorní mc Sun of Selah. K tomu všemu dvě patra s extra posíleným zvukem a nabitým lineupem dalšími zahraničními i domácími hosty. Takže datum 11. června si rozhodně nezapomeňte zaznamenat do svých party kalendářů!

Outlook. Outlook? Outlook! Pokud jste o tomhle festivalu až doteď neslyšeli, pak věřte, že se jedná o naprosto ojedinělou událost. Festival se koná na Istrijském poloostrově u chorvatského přístavního města Pula ve výjimečném prostředí opuštěné pevnosti Fort Punta Christo z 19. století. Původně ostřelovací tvrz stojí na skalním útesu obklopena mořem, plážemi a divokou přírodou. Uvnitř pevnosti jsou jednotlivé arény, do kterých jsou usazeny monstrózní sound systémy se skvělým, extra nabassovaným zvukem. Vně pevnosti, včetně nedaleké pláže, jsou pak i další neutichající PA systémy, ze kterých se rovněž line pořádná dávka hutných hlubokých frekvencí. Velkou zajímavostí jsou i pravidelné výpravy lodí, z nichž dunění rozčeřuje i mořskou hladinu. Všude je možno slyšet tu nejlepší selekci nepřeberného množství stylů od dubstepu, dubu, reggae, hip hopu, jungle d`n`b a rave až po garage, bassline, grime či experimentální elektroniku v rámci neuvěřitelně našlapaného lineupu. Jde prostě o pestrou přehlídku toho nejlepšího, co se za poslední dekády v téhle hudební oblasti událo. Je to jako jedna ohromná nepřestávající hudební smršť a zároveň velké setkání fandů veškeré bassové muziky. To se musí zažít! Alespoň kousek téhle pestré atmosféry chceme pro tento večer přenést i do naší pražské základny, klubu Cross. Dost řečí, mrkněte na line up, i ten stojí opravdu za to!


Kromestar je solidní mašina z velké části na velmi solidní hudbu, navíc to z něj padá tak často, že člověk občas nechápe. Svými singly většinou drtí parket, na albech je naopak spousta prostoru pro poslechovější atmosférické kousky. Umí zkrátka oboje, kdo zapátrá v historii, zjistí, že toho (stylově) umí ještě mnohem víc a k tomu zvládá solidně sázet za mixem! Jeho hudebnímu rozpětí odpovídá i rozsah labelů: Dubstar, Southside Dubstars, Deep Medi, Ringo, GetDarker, … S jeho premiérou v ČR je to celkem trefa, před několika dny vyšlo jeho zbrusu nové LP Colourful Vibrations a v Crossu na pódiu bude jeho posilou mc Sun of Selah. Nebudeme si nic nalhávat, skutečně jde o jedno z největších jmen současné dubstepové scény.

Jack Sparrow je pro změnu spíš pachatel, vracející se na místo činu zhruba po roce a půl, kdy s úsměvem na rtech nakopnul BassTrap jak v klubu, tak i o den dříve ve studiu R1 (http://www.subbass.cz/bass-trap/bass-trap-38-22-10-2009). Od té doby urazil panáček solidní štreku: dlouhohrající debut na respektovaném Pinchově Tectonicu, mix u Mary Anne Hobbs, tour po jihovýchodní Asii, atd… Stejně jako Kromestar je i Sparrow oficiálním rezidentním djem samotného Outlook festivalu.

To máme dva dubstepové headlinery, ale pro eklektickou hudební pestrost zastoupenou i na festivale jsme pozvali dva prominentní hosty ze Slovenska. Karaoke Tundra dělá a vydává výbornou taneční i netaneční elektroniku. Můžete ho znát jako instrumentalistu Peťo Tázoka, výrobce podivných rytmů, různých glitchů a pazvuků čitelného vlastního rukopisu, rád také experimentuje s často různě provařenými vokály a rozsah BPM jeho živých vystoupení je těžké odhadnout. To u producentské dvojky Blue Motion, kterou přijede reprezentovat dj DirrrtyB, je to s tempem poměrně jasné. Před nějakou dobou je to začalo táhnout ke zvuku, který je abstraktnější a minimalistickou, často melodickou směsí d`n`b, ambientu, dubstepu nebo techna. Díky věrozvěstům dBridgovi, Instra:Mental a spol. dnes tento styl nazýváme autonomic sound a servíruje se tak na 170 bpm.

A co z Čech? Slovo „autonomní“ - tentokrát ne v hudebním slova smyslu parádně sedí na šedou eminenci producenta a dje Yukimuru. Za BassTrap s ním bude tlačit basu dolů exMachineFuncker a hlavní uspávač hadů Abu. Za VeryForeignAffairs přijde zahrát naše spojka s londýnským jádrem – uslyšíte original dubstep – pure gutter od dje jménem Priapus. Posledním zástupcem bude pětihlavá saň autonomic soundu u nás, uskupení Volnej Průběh neboli djs Stanzim, Nitrous, Rade, Touchwood a Ahonz.


Spodní stage bude v naší režii v plné sestavě, posíleni o zásadního vokalistu Rickyho Sai Sai z Francie.

Ricky Sai Sai patří k základním kamenům francouzské reggae scény. Svůj první a nejznámější projekt Sai Sai, duo s parťákem Ramsesem, dal oficiálně dohromady už v roce 1985, kdy bylo oběma 15 let. V té době, očarováni jamajskou hudbou a její soundsystémovou kulturou, začali nadšenci v Paříži stavět své první zvukové aparatury. Ricky, který se v Londýně narodil, měl vždy silné konexe na britskou metropoli. Podle vzorů ve Velké Británii se jako první selektoři rozhodli roztáčet své placky nakoupené převážně v Londýně, kde také začali vystupovat po boku zavedených deejays se svými rýmy před tamním publikem. Ricky již několikrát Prahu přesvědčil o svých univerzálních vokálních kvalitách.

Ze sousedního Polska k nám dorazí Roots Defender Sound Kolektyw se základnou v Lublini, ale působící téměř po celém území Polska i mimo něj. Jde o starou partu selektorů a vokalistů propagující na polské sceně roots reggae, dub ale i afrobeat již dlouhou řadu let. Je to také naše polská spojka šířící dosavadní produkci labelu.

Místní barvy budou dále reprezentovat Studio Ajar Sound se svým dubovým live actem, podpořený vokálem a živou basou. Kvalitní selekci doplní Petr Mikovec s Jakubem „Joshuou“ Johánkem a pozvání přijal i dj Extatic z Vrchlabí.


Kapacita Outlook festivalu je svým umístěním omezena. I přesto, že se letos značně rozšiřovaa, jsou už nyní jsou lístky beznadějně vyprodány. Ještě je tu ale jistá naděje, že se možná nějaké objeví, a proto se nás v případě zájmu nebojte kontaktovat.Lístky na příští rok se začínají prodávat v polovině září 2011.ZPĚT

Nejbližší akce

Žádné akce nejsou zatím v plánu.