30/6/2010 - 13:59

Křest druhé desky

Leták 27.3.2010-Cross-Launch party

Na druhou letní červencovou sobotu se do pražského Cross clubu chystá další velká dubová událost. United Forces of Dub vydává nový, v pořadí druhý, 10" vinyl. Se svou produkcí se tentokrát představí legendární Jah Free aka The Dub Activist. Nestárnoucí UK roots a dubový veterán hrající neúprosný "Warrior Style" byl v Praze již několikrát, tentokrát však přijíždí pokřtít další z hudebních otisků české dubové historie, na který přispěl svou skladbou Run Babylonian. Druhou stranu titulu s katalogovým číslem UFD10-02 dostal jako zástupce domácí tvorby na starost Syncro, jenž spolu s Juakalim připravil svižný stepper s názvem Long Time Badman. Syncro na akci vystoupí v setu také ze speciálně vybrané produkce z vlastního Gunjah Studia. Dalším live actem večera bude Studio Ajar Sound představující svůj nový materiál, za podpory řady živých muzikantů. Po jejich boku zahrajeme i my, United Forces of Dub v doprovodu MC Ras Jahdona svou ověřenou i novou exkluzivní selekci.


Jah Free pocházející ze Southendu, přímořského městečka v anglickém Essexu, započal svojí hudební kariéru již před více než 20 lety. Ovlivněn kapelami jako Steel Pulse či Black Uhuru a producenty jako Lee Perry, Jah Shaka nebo Mad Professor, spoluzakládá v polovině 80. let kapelu Tallowah. Ta se později přejmenovává na Bushfire a právě pod tímto jménem se zapisuje do dějin britské nezávislé reggae scény. Mezi vrcholné momenty dvanáctileté existence tohoto bandu patří například hraní na Jah Shakově session nebo společný koncert s Lee ‚Scratch‘ Perrym a jeho kapelou. Poté, co se v polovině 90. let Bushfire rozpadají, pořizuje Jah Free osmistopý magnetofon a mixážní pult a začíná pracovat na sólovém materiálu. Z těchto prvotních pokusů vzniká v roce 1996 dodnes aktuální deska „Breaking Out“, jež vychází na kultovním labelu Zion Train – Universal Egg, z něhož pochází i v Čechách oblíbený track „Lion Of Judah“. Na značce Universal Egg vychází i Jah Freeho další LP, resp. split-album Outernational Dub Convention Vol.1, o jehož druhou polovinu se postaral u nás velmi dobře známý a oblíbený projekt Vibronics, jenž byl naposledy k vidění na křtu prvního UFoD vinylu. Úspěch tohoto alba zřejmě přesvědčil i tehdejší Different Café Promotion k pozvání Jah Free a Vibronics na vůbec první ročník legendárního indoor reggae festivalu Time To Seed. Noc plná těžkotonážního steppas přivedla český massive do jednoho z prvních přímých kontaktů s ryzí energií britského dubu. V této době Jah Freemu vychází první singlový release na nové řadě Neila Perche (zakladatel Zion Train a Universal Egg) Deep Root. Výlisek Rod Of Correction je téměř okamžitě rozebrán a z této písně se stává jeden z největších hitů britské soundsystémové scény vůbec. Na jeho popularitě se podepsalo i časté vysílání na britském Radiu 1 v John Peel Sessions. Mezitím Jah Free opouští vody Universal Egg a naplňuje ideu vlastního labelu. V roce 2004 vychází vrcholné album Unity (následně pak album dubových verzí – Unity In Dub). Po vydání této desky nenápadně mizí z britské dubové scény a stále více proniká na kontinent. Začíná spolupracovat s chorvatskými Radikal Dub Kolektiv a v Polsku v roce 2006 vydává na labelu Siodemki riddimovou desku Pillar of Salt, obsahující vokály např. Fitta Warriho nebo v Česku již známých polských Eastwest Rockers. V sobotu 10.července se tedy můžeme těšit na naprosto originální "Warrior Style" od tohoto aktivisty léta pracujícího v sociální oblasti a ve svém věku plného vitality a ohromné životní energie.


Syncro, dlouholetý producent a mimo jiné také zakladatel a operátor kapel Dub Liberation Front a bývalých Babylon Station, zahraje exkluzivní set, který bude plný originálního digital roots, roots dubu a bude možno slyšet i speciální verze některých skladeb, které můžeme znát z již vydaných vinylů na značce GunJah, nazpívané různými vokalisty z celého světa jakými jsou např. Juakali, HiKee, Bongo Chilli, Brother Culture nebo Lutan Fyah, jako průřez toho nejlepšího z více než desetileté produkce tohoto karlovarského studia.


Studio Ajar z Plzně, je dalším zástupcem české dubové scény, naživo prezentující své autorské skladby. Pro tuto událost si připravil svůj zbrusu nový materiál a vystoupí v digitálním setu podpořen rozsáhlým seskupením muzikantů. Na chuť si jistě přijdou jak příznivci nu roots tak milovníci digitálního steppas


Jako vrchol večera vás opět čeká křest tohoto druhého vinylu na značce United Forces Of Dub. Jak již bylo zmíněno, stranu A představuje Jah Free s Babylon bořící skladbou Run Babylonian. Stepper s hutnou houpavou basou doplnil svým vlastním charakteristickým hlasem. Druhá strana je věnována domácí tvorbě a i oslovený Syncro dal znovu najevo, že místní scéna rozhodně nehraje žádnou druhou ligu.


A aby vše proběhlo dle řádných dubových regulí, připravte se na obligátní extra soundsystém. Doporučujeme špunty do uší s sebou!


ZPĚT

Nejbližší akce

Žádné akce nejsou zatím v plánu.